Foxconn CZ se svými zaměstnanci komunikuje pomocí vlastního televizního kanálu

Česká pobočka mezinárodního výrobce spotřební elektroniky Foxconn CZ je co do obratu jednou z největších firem u nás. V jejích kancelářích a výrobním závodě v Pardubicích pracuje bezmála 5000 zaměstnanců. Efektivně předávat informace a komunikovat s takovýmto množstvím lidí není nic jednoduchého. Ve Foxconnu o tom ví své a i to byl důvod, proč se v roce 2013 rozhodli do firmy zavést informační LCD panely.  K čemu a jak je používají?

Firemní kultura na vyšší úrovni

Na začátku celého záměru stál ředitel výrobní divize Foxconnu, Allan Keown. Nechtěl se spokojit s informacemi nepružně předávanými pomocí nástěnek jak v minulém století. Řešením nebyly ani e-maily, které jsou obzvlášť v komunikaci s lidmi pracujícími ve výrobě a bez počítače hodně neefektivní. Jasnou volbou tak byly informační LCD obrazovky. Od jejich zavedení ve firmě si Allan Keown sliboval nejen lepší komunikaci, ale také růst firemní kultury.

Řešení nastavené na míru

Pověření zaměstnanci dostali za úkol vybrat řešení, které by pro Foxconn znamenalo vše, co Allan Keown očekával. Na základě stanovených kritérií jsme vybírali ze sedmi řešení, do užšího výběru postoupili čtyři. Některé Digital Signage nástroje měly vybrané oblasti hodně propracované. Problém ale byl, že se produkt nedokázal přizpůsobit našim potřebám. Naopak bychom se my museli přizpůsobit jemu. Proto jsme si vybrali řešení od Ki-Wi, které bylo otevřené dalším úpravám a vývoji přímo nám na míru,” vysvětluje V. J. Smejkal ze System architecture oddělení Foxconn CZ.

Ki-Wi pro Foxconn zabezpečovalo kompletní řešení včetně softwaru i hardwaru. Nastavení softwaru pro naše potřeby bylo komplikovanější, protože Ki-Wi je z principu cloudové řešení. My jsme ale potřebovali, aby vše běželo na našem vlastním serveru. Díky velké ochotě ze strany Ki-Wi se to ale podařilo zvládnout a vše uvést do stavu, jaký jsme potřebovali,” popisuje implementaci pan Smejkal.

Dynamický obsah pro vlastní TV kanál

Ve Foxconnu se rozhodli pojmout obsah pro obrazovky jako vlastní televizní kanál “FocusTV” – s jasně stanoveným programem a pravidelnými pořady jako je HR pro vás, Business News, Sport, National Geographic, Zprávy pro Pardubice, Dnes k obědu, Doprava nebo Sportovní a kulturní Tipy.  

Foxconn LCD panely využívá také pro informování všech zaměstnanců o aktuálních a důležitých novinkách ze života firmy, např. o chystané návštěvě strategického obchodního partnera, nebo o nově nastupujícím kolegovi. Takové informace běží v průběhu dne v dolním proužku vysílání, podobně jako tomu je u běžných zpravodajských kanálů.

Programové schéma a kostru, na které kanál běží, připravil a nastavil pan Smejkal se svým týmem. Ten na projekt stále dohlíží a působí jako jeho programový vedoucí a dramaturg, do rubrik teď ale pravidelně přispívá asi desítka dalších zaměstnanců z různých oddělení. „Systém Ki-Wi jsme nastavili tak, že dokáže obsah přehrávat přímo z adresářů. To znamená, že členové týmu nahrávají připravený obsah do běžných síťových složek firemní adresářové struktury. Z nich si je pak už systém Ki-Wi importuje automaticky sám. Díky tomu se oddělilo technické řešení, které mám na starosti já, od obsahové části,” dodává p. Smejkal.

Obsah, který opravdu zaujme

Přínosy nové technologie oceňuje nejen vedení, které jeho prostřednictvím dokáže zaměstnancům zasílat důležité informace, ať už z oblasti obchodu, výroby či HR, ale také samotní pracovníci. Ti si na obrazovky a informace z nich rychle zvykli. „Kromě důležitých a užitečných informací se snažíme k lidem dostávat i zábavný obsah. Aby se mohli na 5 minut zastavit, vydechnout a společně zasmát, což je pro fungování firmy důležité,” uvádí p. Smejkal.

V současnosti Foxconn používá okolo dvou desítek obrazovek, v kancelářích, v jídelně i ve výrobě. „Uvažujeme o rozšíření tohoto počtu a zařazení obrazovek i do dalších budov a divizí. Zároveň bychom v dohledné době systém rádi více otevřeli všem zaměstnancům. Chceme, aby každý z nich mohl ze svého e-mailu poslat informaci, která se na obrazovkách zobrazí v pásu s aktuálními novinkami,” uzavírá p. Smejkal.

Řešení pro FOXCONN využívá tyto Ki-Wi produkty: Ki-Wi Player, Ki-Wi Server

Nahoru