Vývoj a budoucnost technologií, médií a telekomunikace v roce 2020

Nacházíme se ve vzrušujícím období, kdy nové technologie, média a telekomunikace prostupují do našich životů stále větší měrou. Jaké trendy v těchto oborech nabídne již probíhající rok 2020? 

Na vzestupu budou už dříve známé technologie, které však teprve nyní zažijí skutečný průlom. Důležitým jmenovatelem letošního roku bude také prorůstání jednotlivých tržních segmentů do jednotného ekosystému.

Digitální technologie se budou využívat jako ekologičtější forma nejrůznějších marketingových letáků, katalogů a dalších propagačních materiálů, za což budou dostávat firmy plusové body u ekologicky smýšlejících zákazníků. Stejně tak velké výrobní a jiné podniky budou využívat moderní technologie pro interní komunikaci, kontrolu docházky a vzdělávání svých zaměstnanců. Pozadu nezůstanou ani nemocnice, školy, soudy a další státní instituce.

Určující trendy roku 2020

Čipy s umělou inteligencí (AI)

Již nyní můžeme používat čipy s umělou inteligencí v nejvýkonnějších mobilních telefonech nebo tabletech. I díky nižší ceně, menším rozměrům a nízkým nárokům na spotřebu energie se novější čipy postupně dostávají i do nejprodávanějších (a levnějších) zařízení. V blízké budoucnosti bude umělá inteligence více využívána také v robotice, senzorech, kamerách nebo zařízeních zapojených do internetu věcí (IoT).

Spuštění sítí 5G

S umělou inteligencí a jejím použitím úzce souvisí rozšíření sítí páté generace. K prvním oblastem nasazování privátních 5G sítí budou patřit např. kontejnerové přístavy, letiště a rozsáhlé výrobní provozy, ve kterých si vyměňuje data 10.000 a více zařízení. 

Vychází se z předpokladu, že již koncem roku 2020 bude celosvětově využívat více než 100 firem privátní 5G kampusové sítě v testovacím provozu. To povede v následujících letech k rychlému růstu výdajů na vybudování potřebné infrastruktury. Do roku 2024 dosáhnou související globální investice ročního objemu v řádu dvouciferného čísla v miliardách USD. 

Satelitní internet

Technologické společnosti jako SpaceX nebo Amazon další již dovedou, nebo se k tomu rychle blíží, efektivně umístit vysoký počet komunikačních satelitů na nízké oběžné dráze Země (LEO: Low-Earth-Orbit-Satellites) a provozovat je jako přípojné body pro rychlý přístup k internetu pro kterékoli místo na Zemi.

Koncem roku bylo na oběžné dráze v provozu prvních 200 těchto satelitů. Koncem tohoto roku jich bude 700. Například společnost SpaceX má v plánu vynést na oběžnou dráhu celkem 12 tisíc satelitů Starlink, čehož chce dosáhnout zhruba v polovině této dekády. 

Tímto se bude dát využít vysokorychlostní internet opravdu kdekoliv na Zemi. Firmy tak nově získají miliony nových klientů, kteří byli doposud mimo dosah mobilních sítí nebo pevných linek. 

Autonomní robotika

I v roce 2020 bude pokračovat růst prodeje robotů. Z téměř jednoho milionu prodaných robotů by měla být více než polovina autonomních nebo poloautonomních. Celosvětově vygenerují tržby přesahující 16 miliard dolarů, téměř o třetinu více než v roce 2019.

Podcasty a audioknihy

Podcasty a audioknihy se vyvíjejí ve stále vážnější konkurenty rádia, a klasických i elektronických knih. Deloitte předvídá, že trh s audioknihami celosvětově poroste o 25% a překročí hranici 5 miliard USD. U podcastů je růst pro rok 2020 odhadován ještě výše, na 30%. Obrat by zde měl vzrůst na celkem 1,1 miliardy USD.

Zdroje:

investicniweb.cz <http://investicniweb.cz>

http://deloitte.com

http://ct24.ceskatelevize.cz

http://sharp.eu

 

Zpět na výpis novinek

Nahoru